godło
Herb Dęblin

Spotkanie "Stalag 307…" - wstrząsająca historia

O tym, że o Dęblinie wciąż można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy, przekonało mnie spotkanie z p. Tadeuszem Opieką – dęblinianinem i autorem książki „Twierdza śmierci – Stalag 307”. Jej promocja odbyła się w naszej szkole 5 kwietnia 2011 roku na sali gimnastycznej. Na prezentację zaproszona została przedstawicielka Towarzystwa Przyjaciół Dęblina – p. Magdalena Iwaniec oraz aktor p. Stanisław Górka, który dał popis kunsztu, śpiewając piosenki Bułata Okudżawy i czytając fragmenty książki. Warto także wspomnieć, że jest on kolejnym absolwentem, jakim może poszczycić się nasze liceum. Promocja książki spotkała się z dużym zainteresowaniem licealistów, którzy z zaciekawieniem słuchali wykładu. Kolejka do kupna egzemplarza nie miała końca, a uczniowie kupowali nawet po kilka książek. Ten, kto chciał, mógł uzyskać autograf ze specjalną dedykacją od samego autora. Będzie to zapewne wspaniałą i miłą pamiątką.

Dla tych, którzy nie mieli okazji przeczytać książki, przybliżę jej treść. Stalag 307 to obóz jeniecki, który mieścił się w Twierdzy Dęblin i
został założony przez Niemców podczas II wojny światowej. Książka „Twierdza śmierci...” jest opisem tego obozu oraz męki jeńców, którzy byli w nim przetrzymywani – ich życia, prób ucieczek oraz brutalnego traktowania. W książce znajdują się także bezpośrednie relacje świadków, mieszkańców wsi Irena oraz ludzi, którym udało się przeżyć w obozie. Uwagę przyciągają również wstrząsające fotografie, przedstawiające jeńców oraz masowe groby. Tadeusz Opieka zaznaczył, iż pisząc tę książkę, miał na celu przywrócić pamięć o tysiącach bestialsko zamordowanych ludzi. Przyznał, że praca nad nią
i zebranie do niej materiałów zajęło mu trzy lata. Książkę można więc traktować, jako dokument, który uzupełni naszą wiedzę o Dęblinie.

Informacje na temat książki na język niemiecki przetłumaczyła p. Renata Fornal - nauczycielka tego przedmiotu w naszym LO. „Twierdza śmierci – Stalag 307” skłania do refleksji i zadumy nad losem zamordowanych. Jest ona nacechowana wieloma emocjami i na pewno warto jest ją kupić. Autor udostępnił TPD 1000 egzemplarzy, a część dochodów ze sprzedaży książki zostanie przeznaczona na budowę pomnika ku czci pomordowanych jeńców radzieckich. Warto, by każdy dęblinianin dowiedział się, że tereny wokół Twierdzy to największa mogiła zbiorowa w Europie, czas by przerwać milczenie...

brak zdjecia

BIP

MEN

Please publish modules in offcanvas position.