godło
Herb Dęblin

Pokazy chemiczne w ZSO ...

W poniedziałek - 28 listopada 2011 r.- w naszej szkole odbyły się pokazy chemiczne zorganizowane dla uczniów trzecich klas gimnazjum oraz dla drugiej klasy liceum o profilu medyczno-przyrodniczym.

Pokazy przygotowane były przez „szalonych chemików", a tak naprawdę młodych naukowców, którzy potrafią uatrakcyjnić niejedną imprezę. Prowadzącym poniedziałkowe spotkanie był Lucjan Staszewski - absolwent Wydziału Chemii Politechniki Warszawskiej, w latach 2005-2008 kierownik sekcji pokazów Chemicznego Koła Naukowego "Flogiston" - obecnie doktorant w Instytucie Przemysłu Organicznego i stały współpracownik Centrum Nauki Kopernik. Rolę jego asystenta pełnił przesympatyczny Aleks.

Głównym tematem prezentacji dla klas trzecich gimnazjum były kwasy i zasady. Pokazy rozpoczęły się od sprawdzenia znajomości przez młodzież podstawowych pojęć chemicznych takich jak: atom, pierwiastek, cząsteczka czy związek chemiczny. Czasami można było usłyszeć naprawdę ciekawe i zabawne odpowiedzi na udzielone pytania. Kolejnym punktem spotkania było zapoznanie gimnazjalistów z właściwościami podstawowych odczynników znajdujących się w laboratorium jak i w domu. Uczniowie mogli zobaczyć jak barwią się poszczególne indykatory w roztworach różnych związków chemicznych. Zaprezentowane związki ustawione były tak, że po dodaniu wskaźników tworzyły zjawiskową „tęczę" skali pH. Młodzi chemicy pokazali gimnazjalistom min. reakcje, którym towarzyszyło wydzielanie energii, czyli tzw. egzoenergetyczne, efektowną balonową „utylizację” dwutlenku węgla czy erupcję wulkanu w mikroskali. Gimnazjaliści mogli brać aktywny udział w pokazach.

W południe nadszedł czas na następne pokazy - tym razem dla licealistów. Prezentacja przygotowana dla Nich nosiła nazwę "Ciekawa lekcja chemii". Podobnie jak wcześniejsze, rozpoczęła się ona od powtórki podstawowych wiadomości dotyczących pojęć chemicznych oraz sprawdzenia wiedzy młodzieży z zakresu właściwości podstawowych odczynników znajdujących się w laboratorium. Poruszane były również takie tematy jak np. wpływ katalizatorów na reakcje chemiczne i mechanizm katalizy. Temat o katalizatorach urozmaicony był doświadczeniem, w którym aktywnie wzięła udział nasza koleżanka, natomiast podczas doświadczenia Landolta trzy uczennice badały wpływ stężenia na szybkość reakcji. Przez chwilę mogły się poczuć jak prawdziwi chemicy, ze specjalnymi, ochronnymi okularami na nosie i probówką w ręce.
Przeprowadzono także wiele innych reakcji, ale jedna wzbudziła szczególne zainteresowanie. Mianowicie była to pianotwórcza reakcja jodku potasu z nadtlenkiem wodoru oraz płynem do mycia naczyń, w wyniku której powstał niesamowity, można powiedzieć, że nawet żywy, wężowaty potwór z piany.

"Nasz program, to niecodzienny sposób jednocześnie na świetną zabawę i naukę. Pokazy chemiczne różnią się od pokazów pirotechnicznych tym, że są o wiele bezpieczniejsze i można je przeprowadzić w niemalże każdych warunkach." Są to słowa zaczerpnięte ze strony www „szalonych chemików", których przedstawicieli gościliśmy w poniedziałek w murach naszej szkoły. Po obejrzeniu pokazu przygotowanego przez tych dwóch młodych naukowców, można stwierdzić, że naprawdę jest to niecodzienna, atrakcyjna forma edukacji, a jednocześnie zabawy. Uczniowie mogli obejrzeć w krótkim czasie profesjonalny, pełen ciekawych momentów chemiczny spektakl. Przedstawione doświadczenia były bardzo widowiskowe. Uczniowie mogli przekonać się, że chemia to nie tylko skomplikowane, trudne reakcje czy rozbudowane wzory. To także zaskakująca nauka, pełna ciekawostek. Sukces tych pokazów dopełniła z pewnością atmosfera jaka panowała podczas prezentacji. Uczniowie mogli wyrażać swoje opinie, zadawać najróżniejsze pytania, na które zawsze znalazła się satysfakcjonująca odpowiedź. Nie zabrakło również uśmiechów świadczących o zadowoleniu uczestników. Miejmy nadzieję, że takich „lekcji” będzie w Naszej szkole więcej, gdyż są świetnym sposobem na rozwijanie chemicznych zainteresowań przez uczniów Naszej szkoły.

Martyna Wagner

brak zdjecia

BIP

MEN

Please publish modules in offcanvas position.