godło
Herb Dęblin

„Jedno jest niebo dla wszystkich….”

W dniu 24 października 2012 roku w naszej szkole miał miejsce niezwykły wieczór. Dokładnie o godzinie 17.00 rozbłysły świece w pomieszczeniu świetlicy szkolnej i zapanowała magiczna atmosfera przepełniona poezją, muzyką, tańcem i barwnymi strojami. W scenerii lasu, zachodzącego słońca i płonącego ogniska rozpoczął się Wieczór Kultury Romskiej. W atmosferę dawnego wędrującego taboru wpatrzyli się i wsłuchali zaproszeni goście: Burmistrz Miasta Dęblin – Pan Stanisław Włodarczyk, Przewodniczący Rady Miasta – Pan Henryk Wiejak, Prezes Związku Romów –Pan Tadeusz Winczewski, przedstawiciel UM Pan Michał Dziubka, nauczyciele, rodzice, dziadkowie, dyrekcja szkoły, uczniowie Ośrodka Szkolno – Wychowawczego z opiekunami.

Chwytająca za serce poezja poetki romskiej Papuszy, czyli Bronisławy Wajs oraz Izoldy Kwiek i Karola Gierlińskiego, w mistrzowski sposób czytana i recytowana przez uczniów naszej szkoły przybliżyła słuchaczom genezę pochodzenia Romów, ich zwyczaje i tradycje. Całość przeplatana była pięknym wokalem pieśni cygańskich. Barwne stroje i taniec przy ognisku w wykonaniu uczniów liceum i gimnazjum uczyniły wieczór niezwykle atrakcyjnym.

Spośród przedstawionych wierszy można wymienić: „Woda, która wędruje”, „Krzyk--rozpacz”, „A kiedy przyjdzie noc”, „Deszcz”, „Już moja noga nie postanie, gdzie niegdyś jeździli Cyganie”, „Bajka cygańska”, „Gdzie jest moja spódnica”, „Pieśń cygańska z Papuszy głowy ułożona”, „Wróżba”, W cygańskim lesie popłynęły słowa pieśni: „Dziś prawdziwych Cyganów już nie ma”, „Cygan, Cyganie”, „Oj,mamo, mamo”, „Jadą wozy kolorowe”, „My Cyganie”, „Jedno jest niebo dla wszystkich”- hymn miłości i pokoju.

W pięknym spektaklu udział wzięli uczniowie: Aleksandra Sadura -kl.IIIb gimnazjum, Olga Rayska, Aleksandra Sprawka, Julia Alicka, Agata Molenda - kl.IIa gimnazjum, Paulina, Surmacz, Kinga Pieńkosz, Paulina Radomska, Magda Sito, Joanna Bryl, Agnieszka Koziej, Oliwia Kędziora -kl. IIb gimnazjum, Katarzyna Rayska –kl.3e liceum, Marta Pałuszka, Weronika Wrutniak kl.IIb liceum, Piotr Niewiadomski oraz, Aleksandra Opacka ucz. z kl.IIa Szkoły Podstawowej Nr 5 oraz Szymon Gawryjołek i Paweł Korczak -kl.3d liceum. Młodzież została przygotowana pod kierunkiem nauczycieli: Pani Danuty Krajewskiej - pomysłodawczyni przedsięwzięcia i realizatorki, pani Ewy Szewczykowskiej i Pani Alicji Wojdyłło.

Na zakończenie wieczoru uczestnicy spotkania mogli obejrzeć wystawę zdjęć –„Romowie wczoraj i dziś”, pozycje książkowe i czasopisma, które zostały udostępnione przez Pana Tadeusza Winczewskiego Prezesa Stowarzyszenia Romów w Dęblinie.

Podziękowania i wyrazy uznania dla wykonawców i nauczycieli przygotowujących wieczór, złożył Pan Burmistrz, Przewodniczący Rady Miasta, Prezes Romów i Dyrekcja Szkoły. Wieczór spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Spotkanie z pięknem kultury Romów jest jednym z przykładów współpracy naszej społeczności szkolnej z dęblińską społecznością romską i stanowi o tym, iż wszyscy mieszkańcy Dęblina stanowią jedność.

brak zdjecia

BIP

MEN

Please publish modules in offcanvas position.