godło
Herb Dęblin

Spotkanie z profesorem Markiem Rękasem

13 czerwca 2014r., w ramach cyklu Spotkań z ciekawym człowiekiem, w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie gościł ppłk prof. dr hab. Marek Rękas - absolwent naszego Liceum Ogólnokształcącego z 1986r., lekarz, naukowiec, kierownik Kliniki Okulistyki Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Pan profesor w trakcie spotkania ciepło wspominał lata szkolne- biologia i matematyka były jego ulubionymi przedmiotami, co zaowocowało ukończeniem klasy o profilu biologiczno- chemicznym oraz podjęciem studiów medycznych w Wojskowej Akademii Medycznej. Profesor zwrócił również uwagę na fakt, że sukces zawsze wymaga ciężkiej pracy, a droga do niego bywa trudna.

Na spotkaniu padły też pytania dotyczące profilaktyki chorób narządu wzroku i sposobów dbania o nasze oczy- pytano o wpływ kontaktu z urządzeniami multimedialnymi na nasz wzrok, a także o rzadkie, ale poważne choroby, z którymi profesor spotyka się w swojej pracy. Prof. Marek Rękas jest znany w Polsce i na świecie jako prekursor innowacyjnej, nowoczesnej metody leczenia jaskry. Odpowiadając na pytania, wskazał, jakie cechy powinien mieć lekarz zajmujący się tak wysoko specjalistycznymi i precyzyjnymi zabiegami.

Jak się okazało, pan profesor, pomimo tego, że jest bardzo zajętym człowiekiem i wykonuje wielu obowiązków, znajduje czas na realizowanie swoich zainteresowań. Jedną z jego pasji jest fotografia. Mogliśmy zobaczyć zdjęcia z wielu podróży, jak i fotografie ciekawych okazów fauny i flory. Spotkanie zakończyło kilka rad i wskazówek dla uczniów liceum dotyczących wyboru swojej życiowej drogi oraz podejmowania trudnych decyzji- według Profesora zawsze należy być wiernym swoim ideałom.

Pan prof. Marek Rękas niewątpliwie jest cenionym i szanowanym człowiekiem sukcesu. Spotkanie z nim było cenną lekcją dla uczniów naszej szkoły. Każde kolejne spotkanie z absolwentami LO w Dęblinie jest inspiracją dla wszystkich, którzy poszukują swego miejsca w życiu.

Po tej niezwykłej lekcji z uczniami ZSO w Dęblinie prof. Rękas spotkał się z Kołem Diabetyków przy NZOZ Poradnia Rodzinna przy ul. Stężyckiej 11. W działającym od ubiegłego roku w naszej szkole Centrum Promocji Zdrowia i Ekoetyki wygłosił wykład dla chorych na cukrzycę. Przedstawił główne zagrożenia tej choroby i jej skutki w obrębie narządu wzroku. Promocja zdrowia wśród młodzieży oraz dorosłych jest zadaniem realizowanym w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie również podczas takich spotkań.

BIP

MEN

Please publish modules in offcanvas position.