godło
Herb Dęblin

Akcja "Warto być dobrym" wystartowała!

SZKOŁA PODSTAWOWA NR 5 w DĘBLINIE razem z 1500 innymi placówkami z całej Polski, w których uczy się blisko 0,5 mln dzieci, bierze udział w akcji „Warto być dobrym” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przyjazna Szkoła”. Jest to unikalne i innowacyjne przedsięwzięcie, które łączy w sobie promowanie wśród dzieci dobrych postaw, uczące poszanowania dla innych ludzi, a także premiujące zachowania prospołeczne i wolontariat.

Głównym elementem akcji jest konkurs, który każda szkoła prowadzi samodzielnie na podstawie tych samych zasad i z tą samą nagrodą główną – rowerem górskim marki KROSS. Od początku semestru dzieci rywalizują w spełnianiu dobrych uczynków w trzech kategoriach: pomoc drugiemu człowiekowi, zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczność lokalną oraz działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska.

Na koniec roku dzieci pod okiem wychowawcy będą wybierały w każdej klasie ucznia, który okazał się najlepszy, a wśród najlepszych z całej szkoły zostanie rozlosowany rower. „Dobro potrzebuje wsparcia i promocji w świecie konsumpcji i pogoni za sensacją. Taka akcja to bardzo wiele pozytywnej energii i pomocy w jego krzewieniu wśród dzieci. Dzięki niej młodzież uświadamia sobie, że pomaganie innym jest ważne, daje satysfakcje i czyni nas szczęśliwymi– mówi Aleksander Komaniecki, Prezes Stowarzyszenia „Przyjazna Szkoła”, które jest organizatorem akcji.

„Bardzo chętnie włączyliśmy się do tej niezwykle cennej inicjatywy. Mobilizuje ona uczniów do świadomej i dobrowolnej pomocy na rzecz środowiska społeczno-przyrodniczego tego najbliższego i tego globalnego. Młodzież naszej szkoły od lat bierze udział w różnych akcjach charytatywnych oraz prospołecznych organizowanych na terenie miasta, regionu i województwa. Owocnie współpracuje z wieloma organizacjami (PCK, Caritas, Straż pożarna, terenowe jednostki nadleśnictwa itp.), z którymi podejmuje działania na rzecz pomocy ludziom i środowisku. Zadania postawione w konkursie towarzyszącym akcji „Warto być dobrym” są więc znane naszym wychowankom” – dodaje Roman Bytniewski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących.

Cieszy fakt, że młodzież może sprawdzić się w tak szlachetnej rywalizacji i wygrać atrakcyjną nagrodę, którą uczniowie już mogą obejrzeć i "dotknąć” w holu szkoły.

Szkoła Podstawowa nr 5 wchodzi w skład Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie. Jest placówką o wieloletniej tradycji, od ponad 40 lat na stałe wpisaną w rzeczywistość Dęblina. Ze względu na postać patrona, którym jest gen. Władysław Sikorski, a także na wojskowy charakter miasta, w którym funkcjonuje, kultywuje pamięć i historię Państwa Polskiego (szczególnie z okresu II wojny światowej). Obecnie uczy się w niej 267 uczniów.

Działania i inicjatywy podejmowane w naszej szkole zamieszczane są na stronie internetowej www.lo.deblin.pl. Jest to strona ZSO w Dęblinie.

 

55_002

BIP

MEN

Please publish modules in offcanvas position.