godło
Herb Dęblin

Podsumowanie akcji "Warto być dobrym”

W akcji „Warto być dobrym” wzięli udział uczniowie z klas IV-VI oraz z klasy IIIB. Od początku II semestru dzieci, które przystąpiły do tej akcji i złożyły pisemne deklaracje , że będą czynić dobro, konkurując w ilości realizowanych dobrych uczynków w trzech kategoriach:

 1. Pomoc drugiemu człowiekowi;
 2. Zaangażowanie w środowisko klasy, szkoły, społeczności lokalnej;
 3. Działania globalne na rzecz praw człowieka i ochrony środowiska.

Uczestnicy akcji, którzy wywiązali się ze swoich dobrych postanowień, notowali dobre czyny w „Dzienniczkach dobrych uczynków”. Spośród różnorodności działań, jakie dzieci podjęły, warto przytoczyć kilka, np.:

 • pomoc osobom starszym - w sprzątaniu, w robieniu zakupów, w przejściu przez ulicę;
 • pomoc rodzicom;
 • pomoc kolegom i koleżankom - w nauce, w rozwiązaniu jakiegoś problemu, odwiedzanie chorych kolegów;
 • pomoc nauczycielom w robieniu gazetek szkolnych;
 • zbieranie korków;
 • segregacja śmieci;
 • dzielenie się kanapką z głodnym kolegą lub oddanie ubrań dla osób biednych;
 • dbanie o przyrodę i czystość świata;
 • oddanie swojego głosu na dębliński Dąb Grot w ogólnopolskim plebiscycie na drzewo roku;
 • wyłączenie światła podczas godziny dla ziemi na znak troski o nasz świat;
 • zakup świeczki jako akt wspomagający przedsięwzięcie WWF i Rossmann „Uratuj niedźwiadka”.

Jesteśmy wdzięczni uczestnikom akcji za szerzenie dobra w swoim środowisku i swoim życiu, za podjęcie i wypełnienie zobowiązań bycia dobrymi dla innych. Wszyscy uczniowie, którzy wywiązali się z postawionych sobie zadań zasługują na pochwałę i uznanie za kreatywność, wytrwałość i odwagę w promowaniu pozytywnych postaw. Na koniec roku szkolnego, zgodnie z regulaminem akcji w klasach odbyło się głosowanie. Dzieci pod okiem wychowawcy wybierały w swojej klasie ucznia, który okazał się najlepszy.

Finalistami naszej szkoły w konkursie „Warto być dobrym” są: Aleksandra Jaraszek, Patryk Dawidek, Weronika Marczak, Marlena Marut, Magdalena Jaszczyk i Żaneta Soszka.

25 czerwca 2012r. podczas apelu szkolnego odbyło się losowanie nagrody głównej – roweru górskiego. Szczęście uśmiechnęło się do uczennicy klasy VB Weroniki Marczak. SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!

Oficjalne wręczenie nagrody odbyło się podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego 2011/2012 w dniu 29 czerwca.

 

Wypowiedzi uczniów naszej szkoły na temat akcji „Warto być dobrym”

Jestem bardzo szczęśliwa, że wygrałam ten rower. Mam ogromną satysfakcję, że nie dostałam go w prezencie, ale „zapracowałam” na niego dzięki tej wyjątkowej akcji. Składając deklarację udziału nie zastanawiałam się nad nagrodą. Pomoc innym i dobre uczynki realizowałam już wcześniej będąc członkiem Szkolnego Koła Misyjnego, a ta akcja uświadomiła mi, że naprawdę warto być dobrym.

Weronika – laureatka akcji

 

Akcja „Warto być dobrym” dała mi wielką satysfakcję z tego co robiłam. Kiedy pomagałam ludziom, miałam okazję bardziej ich poznać i zrozumieć ich problemy. Niektórzy ludzie, jeżeli komuś pomagają, oczekują zapłaty. Uważam, że warto być jednak bezinteresownym w życiu, gdyż może być taka sytuacja, że nam też będzie potrzebna pomoc. Czasem jest tak, że pomoc kosztuje nas dużo poświęceń, ale czasem nie wymaga żadnego wysiłku, jak np. zbieranie korków plastikowych, aby w ten sposób pomóc choremu dziecku. Chciałbym, żeby ludzie pomagali sobie nawzajem bezinteresownie.

Klaudia

 

Akcja „Warto Być dobrym” była bardzo interesująca i ciekawa. Dała każdemu z nas do zrozumienia, że warto pomagać innym ludziom. Jeżeli robimy coś dobrego nie powinniśmy oczekiwać wynagrodzenia. Powinniśmy pomagać codziennie bez względu na czas i miejsce. Nie powinniśmy wstydzić się tego, co robimy. Więc pamiętajmy o tym, że warto pomagać i uczestniczyć w takich akcjach.

Iza

 

Wziąłem udział w akcji „Warto być dobrym”. Na początku robiłem dobre uczynki ze względu na rower, lecz potem zrozumiałem prawdziwą wartość akcji. Zauważyłem, że każdy człowiek, któremu pomogłem był bardzo szczęśliwy. Ta akcja nauczyła mnie bycia bardziej dobrym dla innych ludzi. Niestety nie wygrałem roweru, lecz wiem, że nie o to chodzi. Po prostu warto pomagać tym, którzy tego potrzebują.

Patryk

 

Pomogłam innym i bardzo mi się to podobało. Fajne było np. to, że mogłam sadzić drzewka z tatą i w ten sposób uczyć się szacunku do świata i przyrody. Pomimo, że nie wygrałam nagrody głównej, nie żałuję tego, że wypełniałam dobre uczynki. Nagroda nie jest najważniejsza. Uważam, że ważniejsza jest radość z tego co zrobiłam.

Ola

 

Pewnego dnia dowiedziałem się o akcji „Warto być dobrym”. Nie przystąpiłem do udziału w niej. Jednak podczas godzin wychowawczych w szkole, gdy rozmawialiśmy na temat tej akcji, zrozumiałem, że czynienie dobra ma bardzo wielki sens i sprawia wiele radości ludziom. Obserwowałem moich kolegów, którzy robili dobre uczynki, np.: dzielili się piciem, pomagali starszym osobom, dokarmiali ptaki. Ja, chociaż nie prowadziłem „Dzienniczka dobrych uczynków” zacząłem brać przykład z uczestników tej akcji i zwracałem bardziej uwagę na robienie dobrych uczynków. Nauczyłem się jednego, że warto czynić dobro i nieważne, czy jest za to nagroda, czy nie ma.

Czarek

 

Urszula Krzemińska – koordynator akcji

ZSO Dęblin

3

2

3

4

5

6

7

 

BIP

MEN

Please publish modules in offcanvas position.