godło
Herb Dęblin

XXXI edycja Olimpiady Języka Łacińskiego

Łacina – język wymarły ?

Język łaciński i kultura antyczna to przedmiot nauczany w Liceum Ogólnokształcącym w Dęblinie od trzech lat. Uczniowie klas humanistyczno- medialnych i medyczno- przyrodniczych zgłębiają tajniki tego uniwersalnego dla wielu dziedzin języka, poznając nie tylko zasady gramatyki, słownictwo i używane na co dzień sentencje, ale także piękno sztuki antyku.

Zainteresowanie tym – zdawałoby się wymarłym już językiem – zaowocowało przystąpieniem do XXXI edycji Olimpiady Języka Łacińskiego.

6 listopada 2012 w naszej szkole odbył się I etap Olimpiady. Do zmagań przystąpiło dwóch uczniów z klasy 3d: Mateusz Banach i Mateusz Kasztelan. Zadaniem uczestników było przetłumaczenie tekstu Neposa ,, De viris illustribus,,. Prace konkursowe były oceniane przez wykładowców Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikował się Mateusz Kasztelan, zdobywając 37 punktów.

II etap Olimpiady odbył się 31 stycznia 2013 r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskiem. Wśród uczestników byli uczniowie z Lublina, Puław, Zamościa, Hrubieszowa i Włodawy. 27 najlepszych uczniów w województwie lubelskim musiało rozwiązać test gramatyczny oraz przetłumaczyć fragment tekstu

Cezara ,, Commentarii de bello Gallico,,. Uczeń naszej szkoły, Mateusz Kasztelan, reprezentant Liceum Ogólnokształcącego w Dęblinie, otrzymał 44 punkty na 60 możliwych do zdobycia.

Jak na pierwszy start w tej olimpiadzie, jest to duże osiągnięcie, ponieważ inne licea, w których łacina nauczana jest od lat, mają duże doświadczenie w przygotowaniu do tego sprawdzianu wiedzy i umiejętności. Praca nauczycielki języka łacińskiego Aleksandry Żmudy – Połynki daje uczniom możliwość rozwijania zainteresowań , przynosi wymierne korzyści na wielu kierunkach studiów , gdzie wymagana jest znajomość łaciny. Widać więc, że łacina nie jest językiem wymarłym, bo długo jeszcze prawnicy, medycy, farmaceuci i przedstawiciele innych zawodów będą posługiwali się terminologią mającą swe źródło w łacinie.

brak zdjecia

BIP

MEN

Please publish modules in offcanvas position.