godło
Herb Dęblin

Światowy Dzień Mokradeł

Uczniowie z klas 1, 2 i 3 LO wDęblinie 3 lutego wzięli czynny udział w obchodach 6. edycji Światowego Dnia Mokradeł na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. W wydarzeniu uczestniczyło 48 naszych uczniów.


Impreza jest organizowana w celu podniesienia świadomości społecznej na temat niezwykle cennych i czułych ekosystemów, jakimi są mokradła. W tym roku mija 41 lat od chwili, kiedy w dniach 2-3 lutego 1971 roku, w Ramsar - irańskim kurorcie nad Morzem Kaspijskim, miała miejsce ważna konferencja przedstawicieli 18 państw. Efektem spotkania było podpisanie Konwencji o obszarach wodno-błotnych (mających znaczenie międzynarodowe, zwłaszcza jako środowisko życiowe ptactwa wodnego), która dziś jest bardziej znana jako Konwencja Ramsarska. Konwencja weszła w życie 21 grudnia 1975 roku, a dotychczas ratyfikowało ją 170 państw, które wyznaczyły 2372 obszary wodno-błotne o znaczeniu międzynarodowym. Od 22 marca 1978 r. wśród sygnatariuszy jest także Polska. Na terenie naszego kraju jest 19 obszarów wpisanych na Listę Ramsar. Jako pierwszy na liście pojawił się rezerwat przyrody Jezioro Łuknajno (1977 r.), później sukcesywnie dołączano kolejne cenne obszary podmokłe. Są wśród nich parki narodowe: Ujście Warty, Biebrzański, Słowiński, Narwiański, Poleski i Wigierski; rezerwaty przyrody: Jezioro Karaś, Jezioro Siedmiu Wysp, Świdwie, Jezioro Drużno, Bór na Czerwonem oraz obiekty takie jak: Stawy Milickie w Parku Krajobrazowym Dolina Baryczy, Stawy Przemkowskie, ujście Wisły, subalpejskie torfowiska w Karkonoskim Parku Narodowym, torfowiska w dolinie Izery oraz stawy polodowcowe i torfowiska Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Nasi Uczniowie uczestniczyli w wykładach:

Mokra robota - odtwarzanie mokradeł dla ludzi i przyrody,
• Perły poleskich mokradeł,
• Różnorodność przyrody ożywionej Polesia i jej wybitne walory w aspekcie pogranicza Europy Wschodniej i Zachodniej.

Swoją wiedzę poszerzali w warsztatach:

Tundra i tajga w północnej Skandynawii – „skarby” terenów zabagnionych,
• Czy na bagnie rośnie bagno? – quiz,
• Okiem satelitów-wykorzystanie źródeł teledetekcyjnych w badaniu obszarów podmokłych – warsztaty komputerowe,
• Bóbr – architekt mokradeł,
• Tajemnice mokradeł – gra planszowa.

Oglądali również wystawy malarskie i fotograficzne:

  • "Wszystko jest z wody II” – wystawa prac malarskich autorstwa Małgorzaty Gorzel, (Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie),
  • "W krainie bagien i moczarów” - wystawa fotograficzna (Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych),
  • "Rok z życia żurawia” – wystawa fotograficzna autorstwa Sławomira Wróbla.

Naszych Uczniów czeka jeszcze konkurs z wiedzy zdobytej na mokradłowych warsztatach i wykładach, który odbędzie się w najbliższych dniach. Trzymamy kciuki.
Dla tych, którzy chcą odświeżyć swoją wiedzę przed konkursem, a także tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu, załączamy link do transmisji online z 6. edycji obchodów Światowego Dnia Mokradeł: https://www.youtube.com/watch?v=rnxiQs1lqgU


Kamil Kultys

BIP

MEN

Please publish modules in offcanvas position.