godło
Herb Dęblin

Gimnazjum nr 1

Goście z Londynu w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie

28 października 2016r. przybyli do Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Dęblinie uczniowie Polskiej Szkoły Przedmiotów Ojczystych im. Św. Jana Pawła II w Londynie. Wizycie przewodniczyła dyrektor szkoły Janina Bytniewska, emerytowana nauczycielka języka polskiego z Dęblina, która od wielu lat pracuje w środowisku polonijnym, m.in. na Ukrainie oraz w Wielkiej Brytanii. Za długoletnią działalność w zakresie propagowania historii Polski, kultywowania tradycji oraz krzewienia polszczyzny dęblinianka uhonorowana została w tym roku Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej przyznawanym przez Prezydenta RP. To dzięki zaangażowaniu Janiny Bytniewskiej, wiceprezes Zrzeszenia Nauczycielstwa Polskiego Za Granicą, szkoła na Stamford Hill skupia Polaków, którzy w Anglii znaleźli swoje miejsce do życia. W Polskiej Szkole uczą się języka ojczystego dzieci i młodzież gimnazjalna.

Wśród gości odwiedzających naszą szkołę znalazły się uczennice, które kilka lat temu chodziły do Szkoły Podstawowej Nr 5 i miło było patrzeć na serdeczne powitanie dawno nie widzianych koleżanek. Wspólnie z gośćmi z Londynu przybyli również uczniowie z Gimnazjum Śródziemnomorskiego im. Św. Dominika Guzmana w Lublinie.

Pobyt gości w Dęblinie obejmował wizytę w Muzeum Sił Powietrznych, gdzie uczniowie wysłuchali wykładu na temat udziału Polaków w bitwie o Anglię oraz zwiedzili wystawę statków powietrznych. Niezapomniane chwile przyniosło również zwiedzanie Twierdzy i znajdującego się tam muzeum. Nieco zziębnięci goście po przybyciu do ZSO poczęstowani zostali gorącą herbatą i obiadem, po czym spotkali się z uczniami Gimnazjum Nr 1 oraz Liceum Ogólnokształcącego, którzy przygotowali ciekawe pokazy z chemii i fizyki. Wspólnie z gośćmi z Londynu i Lublina pokazy oglądały Burmistrz Miasta Dęblin Beata Siedlecka oraz Naczelnik Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych Anna Wojdyła –Pawlak. Obdarowując gości pamiątkami związanymi z naszym miastem, Burmistrz zapraszała wszystkich zebranych do jak najczęstszych odwiedzin Dęblina i współpracy między szkołami. A ta jest prowadzona już od kilku lat, o czym mówił na zakończenie spotkania dyrektor ZSO w Dęblinie Roman Bytniewski.

Podziękowania i upominki, pamiątkowe zdjęcia i wpisy do kroniki będą przypominały o tej niezwykle wzruszającej wizycie. Mamy nadzieję, że nasi goście wyjechali z Dęblina z miłym wspomnieniem przyjaznych ludzi i ciekawie spędzonego czasu w rodzinnym kraju.

BIP

MEN

Please publish modules in offcanvas position.